Bach-világegyetem: Bach, az ember // Fazekas Gergely előadása // ISON
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat ELSŐ része. több
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat ELSŐ része. több
Ez az esemény a "Bach-világegyetem" című egész napos előadássorozat ELSŐ része. Amennyiben inkább bérletet kíván vásárolni a teljes napra, kattintson ide.
Bach, az ember - március 22. 11:00 @ ISON
Ki volt Johann Sebastian Bach? Mit tudhatunk az emberről, aki 1685. március 21-én született a történelmi jelentőségű német kisvárosban, Eisenachban, és hatvanöt évvel később Lipcse legnagyobb hatású zenészeként hunyt el? Előadássorozatának első alkalmával Fazekas Gergely a 18. századi Türingiába kalauzolja el a hallgatókat, hogy megismerjük a munkaadóival folyamatosan küzdelemben álló kántort és orgonistát, a hatalmas családot eltartó, kaotikus mindennapokban élő karnagyot, a gyerekeiért és feleségéért lelkesedő családapát és az univerzális zenészt. Hogy van-e bármi jelentősége az életmű szempontjából, ha megismerjük a zeneszerzőt mint embert? Vitatható kérdés, de Bach művei olyan felfoghatatlan szellemi magasságot képviselnek, hogy a 21. századból nézve már az is megnyugtató, ha bizonyítást nyer, valaki hozzánk hasonló írta ezeket a zenéket. Spoiler: a muzikológia legújabb eredményei szerint Bach kétségtelenül ember volt.
---
Bach-világegyetem - Fazekas Gergely egész napos előadássorozata az ISON-ban 2025. március 22-én
Hatvanöt évet élt. Több mint ezer tökéletes művet komponált. A halála óta eltelt 274 évben minden jelentős zeneszerzőre hatással volt. Korszaktól, kultúrától, térségtől, vallástól, életkortól függetlenül máig magával ragadja a hallgatókat. Havi hétmillió hallgatóval masszívan a legnépszerűbb klasszikus zeneszerző a Spotify-on. Johann Sebastian Bach az európai kultúrtörténet és napjaink globális művészi világának legjelentősebb alakjai közé tartozik. Ráadásul elementáris élmény a zenéjét hallgatni, játszani még annál is jobb. Hogy mit lehet tudni Bachról, az emberről? Miként fejeződik ki műveiben Istenhez fűződő viszonya? Mit gondolt a zenéről, az univerzumról és a kettő kapcsolatáról? Bach születésének 340. évfordulója alkalmából Fazekas Gergely zenetörténész, a Zeneakadémia tanára próbál utánajárni ezeknek a kérdéseknek. Ha az egésznapos előadássorozatban definitív válaszokat nem is ígérhet, a Bach zenéjével való elmélyült foglalkozás örömét biztosan át fogja adni a hallgatóságnak.
Minden előadásra külön kell jegyet váltani, illetve ide kattintva bérlet is elérhető.
11.00–12.30 Bach, az ember
14.00–15.30 Bach és Isten
16.00–17.30 Bach és az univerzum
---
Fazekas Gergely zenetörténész, a Zeneakadémia docense. Az ELTE Bölcsészkarán végzett magyar és filozófia tanulmányokat követően a Zeneakadémia Zenetudományi Tanszékén diplomázott 2006-ban, azóta tanít zenetörténetet az intézményben, ahol 2013-ban doktori fokozatot szerzett. J. S. Bach és a zenei forma két kultúrája című disszertációja 2018-ban könyv formában is megjelent. Alapítója a Zeneakadémia ifjúsági programjainak, a „Liszt-kukacok akadémiájának”, négy éven át főszerkesztője volt a Rózsavölgyi Kiadónak. Bach, Debussy és Kurtág György zenéjéről szóló szakmai tanulmányai angol, francia és magyar zenetudományi folyóiratokban jelentek meg, de rendszeresen ír nagyközönségnek szóló zenei publicisztikákat is. 2021-ben indult az ISON-ban Dalszerelőműhely című előadássorozata, amelynek keretében popdalokat elemez.
Az idei év a Várkert Bazár és a Random Trip csapata életében is meghatározó volt. Amíg mi a megújulásunk 10.…
Egy különleges, felejthetetlen zenei èlmény! Tisztelgés a francia filmek két legendás alakja, Alain Delon és Jean Paul Belmondó előtt. Egy…
TÓTH VERA – AJÁNDÉK A karácsonyi ünnepkör mindenki számára tartogat valamilyen Ajándékot.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!