
J. S. Bach: Máté-passió, BWV 244
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
J. S. BACH (1685-1750):
Máté-passió, BWV 244
több
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2025. április 15. kedd, 19:30
Kovács Ágnes – szoprán
Balogh Eszter – alt
Bernhard Berchtold – Evangélista
Megyesi Zoltán – tenor
Melkovics Zoltán – Jézus
Julian Orlishausen – basszus
Purcell Kórus, Orfeo Zenekar
Vezényel: Vashegyi György
A Máté-passiót – a zenetörténet egyik legjelentősebb alkotását – Johann Sebastian Bach (1685–1750) a lipcsei Tamás-templom karnagyaként írta, szolgálati idejének elején, a mű bemutatójára 1724 nagypéntekén a Nikolaikirchében került sor. A Krisztus szenvedéstörténetét megjelenítő oratorikus mű, a zeneszerző életművének legterjedelmesebb munkája a nagyheti szertartások része volt, de hangversenytermekben máig gyakran szólal meg ebben az időszakban – ahogyan most is, a Haydneum zeneakadémiai bérletében, a Purcell Kórus, az Orfeo Zenekar és a hozzájuk csatlakozó, elsőrangú nemzetközi szólistagárda előadásában, Vashegyi György vezényletével.
Bach a Máté-passiót a Picander művésznevet használó Christian Friedrich Henrici (1700–1764) szövegére komponálta. A német költő a zeneszerzőhöz hasonlóan 1723-ban költözött Lipcsébe, és számos Bach-kantátához is librettóval szolgált. Ahogy sok más passióban, Bach remekművében is az úgynevezett testóra: recitativókat éneklő tenorra hárul a legnagyobb feladat: a szenvedéstörténet elbeszélése. A 78 számból álló, kétrészes Máté-passió kettős kórust és kettéosztott zenekart foglalkoztat, a művet nagyszabású nyitó- és zárókórus keretezi, a kompozíció műfaji és formai világában meghatározó szerepet játszanak a lélek reflexióit megszólaltató áriák, a nép hangját közvetítő kórustételek és a tagoló szerepű, ám erkölcsi tanulságot is megfogalmazó korálok. A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar több mint három évtizede működik a magyar historikus régizenei interpretációs gyakorlat két meghatározó műhelyeként. Alapítójuk, Vashegyi György, a magyar zeneélet középponti művészegyénisége máig a két együttes vezetője. A produkcióban részt vevő énekesek valamennyien a stílus kiváló ismerői, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar állandó partnerei.
Óriási sikerrel mutatkoztak be a BIAK Akadémia növendékei a CIRCUSCHOOL The Greatest Hits Show produkcióval a Fővárosi Nagycirkuszban! Két teltházas bemutató előadáson látta, s ünnepelte vastapssal a nagyérdemű publikum az ifjú artista és színész tehetségeket. Szarvas Város Különdíjával kitüntetett Akadémiánk a Szarvasi Vízi Színházban mutatja be a produkciót, ahol nemzetközi fesztiválok és fellépések előtt álló ifjú artistáink legsikeresebb műsorszámaiból válogatunk! A klasszikus cirkuszművészet mellett a kortárs cirkusz formanyelve is helyet kap az előadásban, hiszen a műsor első részében az elmúlt évszázad magyar artistaművészetének főbb eseményeit eleveníti fel a korszak legsikeresebb slágeréiből válogatva Száz év című újcirkuszi produkciónk a Budapest Cirkuszművészeti Főiskola konferanszié szakos hallgatóinak előadásban. Július 3-án, csütörtök este találkozhat Akadémiánk újra a csodás közönségünkkel a lenyűgöző, Körös parti teátrumban!
Nagyszabású operabemutatókkal várjuk közönségünket az idei szezonban is! Hagyományainkhoz híven nagyszerű külföldi énekeseket hívtunk meg két opera előadásunk főszerepeire. Olyan csillagokat, akik a világ legnagyobb operaszínpadain énekelték már Verdi Nabucco érzelmekkel teli dalait.
éretlen komédia Ifj. Vidnyánszky Attila és Németh Nikolett szövege, valamint a társulat improvizációi alapján
27. Zsidó Kulturális Fesztivál
Arisztokratikus környezetben, Barnier szappangyáros villájában játszódik a humoros történet, félreértésekkel, szerelmi háromszögekkel, eltitkolt gyermekekkel, táskák elcserélésével fűszerezve. A főhős, egy…
A Brnói Nemzeti Színház előadása. (esőnap: július 12.)
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!